Friday, September 22, 2023

Latest Posts

Walmart Recruitment Examination Answer | Riddle No 3

- Advertisement -

Walmart Recruitment Examination

An apple is $2, now buy 3 get 1 free. If I want to buy 48 apples, how much money should I pay?

Answer

If an apple costs $2 and the deal is to buy 3 and get 1 free, then for every 4 apples purchased, the cost will be $6 (3 apples at $2 each, plus 1 free apple).

Therefore, to buy 48 apples, you would need to purchase them in sets of four, which would be 12 sets (48 divided by 4). The cost of each set would be $6, so the total cost for 48 apples would be:

Total cost = Cost per set x Number of sets

- Advertisement -

Total cost = $6 x 12

Total cost = $72

- Advertisement -

So, if you want to buy 48 apples at $2 each with a buy 3 get 1 free deal, you should pay $72 in total.

- Advertisement -

Latest Posts

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

You cannot copy content of this page